Skip to content

42 Morgan PlKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block139
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,460
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
40%
Improvement Value:$42,300
60%
Total Assessment$70,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,547+1.3%
2024$7,450+0.8%
2023$7,392-0.0%
2022$7,395-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

DeedBook 8812, Page 987Recorded9/29/2011

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4782, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1905