Skip to content

152 Seeley AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 19, 2023

Property Information

Block143
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
31%
Improvement Value:$58,500
69%
Total Assessment$85,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,121+1.3%
2024$9,003+0.8%
2023$8,933-0.0%
2022$8,937-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 9758, Page 713Recorded7/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920