Skip to content

655 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 16, 2003

Property Information

Block144
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,324
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
35%
Improvement Value:$76,500
65%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,600+1.3%
2024$12,437+0.8%
2023$12,341-0.0%
2022$12,347-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,324DeedBook 7232, Page 45NU CodeFamily (1)Recorded3/3/2004

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5029, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1905