Skip to content

62 New Lawn AveKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Oct 14, 1999

Property Information

Block72
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
26%
Improvement Value:$100,300
74%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,420+1.3%
2024$14,234+0.8%
2023$14,123-0.0%
2022$14,130-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 5515, Page 176

Property Sale

Sale
$165,700
DeedBook 4724, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1910