Skip to content

617 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block158
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class---
Description2SBR
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage9,170
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
20%
Improvement Value:$195,700
80%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,249+1.3%
2024$25,910+0.8%
2023$25,709-0.0%
2022$25,721-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$864,000

From:

To:

Sq Ft9,170DeedBook 7942, Page 165Recorded7/12/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920