Skip to content

154 Stuyvesant AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
May 12, 1994

Property Information

Block158
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,329
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
31%
Improvement Value:$58,400
69%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,078+1.3%
2024$8,961+5.1%
2023$8,524-0.0%
2022$8,528-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 4727, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925