Skip to content

718 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1880

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block161
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningC3
Sq Footage2,932
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
28%
Improvement Value:$68,500
72%
Total Assessment$95,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,234+1.3%
2024$10,102+0.8%
2023$10,024-0.0%
2022$10,028-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft2,932DeedBook 9264, Page 64NU CodeJudicial / partition (11)Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

DeedBook 7065, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1880