Skip to content

176 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block161
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class17
Description2SF CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,303
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,572+1.3%
2024$11,423+0.8%
2023$11,334-0.0%
2022$11,340+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 8851, Page 721

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft2,303DeedBook 8851, Page 721Recorded5/31/2012

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5427, Page 205

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4752, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1895