Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
724 Kearny AveKearny, NJ 07032
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2012
Property Information
Block161
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30
Building Details
Building Class---
Description2SFR 1CG
Dwellings---
ZoningC3
Sq Footage---
Acreage0.1
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$37,000
44%
Improvement Value:$46,400
56%
Total Assessment$83,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,928 | +1.3% |
| 2024 | $8,813 | +0.8% |
| 2023 | $8,744 | -0.0% |
| 2022 | $8,749 | +8.6% |
Property History
No events match the selected filters.