Skip to content

173 Magnolia AveKearny, NJ 07032

Built 1955

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block161
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
32%
Improvement Value:$62,400
69%
Total Assessment$90,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,699+1.3%
2024$9,574+0.2%
2023$9,552+0.5%
2022$9,504+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 9459, Page 13NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955