Skip to content

174 Magnolia Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block163
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,610
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
31%
Improvement Value:$61,700
71%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,303+1.3%
2024$9,183-0.9%
2023$9,269+1.7%
2022$9,116-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 9759, Page 563Recorded7/19/2023

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 8894, Page 562Recorded9/12/2014

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 7111, Page 295Recorded8/15/2003

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5670, Page 155

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4416, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1915