Skip to content

202 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block162
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class17
Description2SFR BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,606
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
30%
Improvement Value:$91,000
84%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,561+1.3%
2024$11,412+38.7%
2023$8,231-0.0%
2022$8,235-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 9613, Page 601NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$570,000
DeedBook 9613, Page 601

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 9554, Page 125NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905