Skip to content

120 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 15, 2012

Property Information

Block165
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class17
Description1SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,056
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
38%
Improvement Value:$49,600
62%
Total Assessment$79,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,521+1.3%
2024$8,411+0.8%
2023$8,346-0.0%
2022$8,350-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 8846, Page 383Recorded5/1/2012

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 5637, Page 107

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5053, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1925