Skip to content

687 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block166
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class35
Description2SBR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
25%
Improvement Value:$38,200
75%
Total Assessment$51,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,210+1.4%
2024$5,139+0.8%
2023$5,097-0.1%
2022$5,100-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900