Skip to content

292 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 22, 1997

Property Information

Block170
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
30%
Improvement Value:$57,600
70%
Total Assessment$82,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,810+1.3%
2024$8,697+0.8%
2023$8,629-0.0%
2022$8,633-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5191, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1915