Skip to content

300 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block170
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,566
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
31%
Improvement Value:$57,600
69%
Total Assessment$84,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,992+1.3%
2024$8,876+0.8%
2023$8,807-0.0%
2022$8,812-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925