Skip to content

284 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1962

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block170
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,128
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
22%
Improvement Value:$108,300
78%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,869+1.3%
2024$14,678+2.3%
2023$14,354-0.0%
2022$14,361+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 9840, Page 233Recorded8/8/2024

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 9361, Page 858NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/29/2018

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8711, Page 904NU CodeFamily (1)Recorded1/11/2011

Property Built

Built

Year Built: 1962