Skip to content

37 Howell PlKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 5, 2000

Property Information

Block170
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page39

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
21%
Improvement Value:$57,800
79%
Total Assessment$73,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,857+1.3%
2024$7,756+0.8%
2023$7,696-0.0%
2022$7,700-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5616, Page 28

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5427, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1915