Skip to content

27 Howell PlKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Date
Dec 2, 2015

Property Information

Block170
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page39

Building Details

Building Class27
Description2SBR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,408
Acreage19.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
22%
Improvement Value:$53,800
78%
Total Assessment$69,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,179+1.3%
2024$7,084+0.8%
2023$7,027-0.0%
2022$7,030-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915