Skip to content

11 Howell PlKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block170
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page39

Building Details

Building Class27
Description2SBR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,408
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
20%
Improvement Value:$63,900
80%
Total Assessment$79,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,543+1.3%
2024$8,432+0.8%
2023$8,367-0.0%
2022$8,371+8.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 9471, Page 683Recorded2/12/2020

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 8905, Page 245NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded4/24/2013

Property Built

Built

Year Built: 1915