Skip to content

24 Howell PlKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Oct 17, 2008

Property Information

Block171
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class27
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,438
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,500
22%
Improvement Value:$54,900
78%
Total Assessment$70,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536+1.3%
2024$7,439+0.8%
2023$7,381-0.0%
2022$7,385-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,438DeedBook 8630, Page 736Recorded10/29/2008

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 7450, Page 193

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,438DeedBook 7450, Page 193Recorded1/26/2005

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5881, Page 176

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5335, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1915