Skip to content

38 Howell PlKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 27, 2008

Property Information

Block171
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,800
24%
Improvement Value:$49,400
76%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980+1.3%
2024$6,890+0.8%
2023$6,836-0.0%
2022$6,839-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8599, Page 289Recorded9/2/2008

Property Built

Built

Year Built: 1915