Skip to content

580 Davis AveKearny, NJ 07032

Industrial

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Jul 12, 2021

Property Information

Block171
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3SBR
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage20,763
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,200
33%
Improvement Value:$261,900
67%
Total Assessment$389,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,653+1.3%
2024$41,116+0.8%
2023$40,797-0.0%
2022$40,817-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000

From:

To:

DeedBook 9590, Page 964NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/20/2021