Skip to content

547 Elm StreetKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 5, 2017

Property Information

Block177
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,580
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
24%
Improvement Value:$82,400
76%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,583+1.3%
2024$11,433+0.8%
2023$11,345-0.0%
2022$11,350-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 7925, Page 163Recorded6/21/2006

Property Built

Built

Year Built: 1915