Skip to content

425 Elm Street(Block 197 Lot 35)Kearny, NJ 07032

Built 1909

Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block197
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,596
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
35%
Improvement Value:$32,600
65%
Total Assessment$50,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,113+1.4%
2024$5,044+0.8%
2023$5,003-0.0%
2022$5,005-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909