Skip to content

59 Rose StKearny, NJ 07032

Built 1945

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block17
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class17
Description1SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,614
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
35%
Improvement Value:$64,100
65%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,587+1.3%
2024$10,451+0.8%
2023$10,370-0.0%
2022$10,375-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945