Skip to content

70 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Sep 30, 1994

Property Information

Block17
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
20%
Improvement Value:$57,100
80%
Total Assessment$71,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,654+1.3%
2024$7,555+0.8%
2023$7,497-0.0%
2022$7,500-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4778, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1930