Skip to content

460 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1955

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 28, 1994

Property Information

Block62
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class45
Description1SBR 1CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
28%
Improvement Value:$94,200
72%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,970+1.3%
2024$13,790+0.8%
2023$13,683-0.0%
2022$13,689-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4690, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1955