Skip to content

36 Alexander AveKearny, NJ 07032

Built 1931

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 6, 1992

Property Information

Block21
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM5

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
26%
Improvement Value:$51,300
74%
Total Assessment$69,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+1.3%
2024$7,291+0.8%
2023$7,235-0.0%
2022$7,238-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4494, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1931