Skip to content

490 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Date
Nov 20, 2000

Property Information

Block181
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
44%
Improvement Value:$43,000
56%
Total Assessment$76,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,221+1.3%
2024$8,115+0.8%
2023$8,052-0.0%
2022$8,056-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5721, Page 290

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4714, Page 74

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4431, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1900