Skip to content

494 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jul 9, 1996

Property Information

Block181
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
25%
Improvement Value:$59,100
75%
Total Assessment$79,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,468+1.3%
2024$8,359+0.8%
2023$8,294-0.0%
2022$8,298-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5017, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1900