Skip to content

147 Beech StKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Oct 26, 2001

Property Information

Block187
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,592
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,500
18%
Improvement Value:$65,600
82%
Total Assessment$80,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,575+1.3%
2024$8,464+0.8%
2023$8,398-0.0%
2022$8,402-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 5913, Page 300

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4923, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1890