Skip to content

81-83 Pleasant PlKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 22, 1988

Property Information

Block119
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,616
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
51%
Improvement Value:$53,600
49%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,711+1.3%
2024$11,560+0.8%
2023$11,471-0.0%
2022$11,476-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3990, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1900