Skip to content

54 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1960

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Jun 29, 1995

Property Information

Block18
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description2SF BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,956
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
20%
Improvement Value:$84,200
80%
Total Assessment$105,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,326+1.3%
2024$11,180+0.8%
2023$11,093-0.0%
2022$11,098-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 4881, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1960