Skip to content

58 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1960

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block18
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class17
Description2SFR BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,185
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
22%
Improvement Value:$68,900
78%
Total Assessment$88,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+1.3%
2024$9,373+0.8%
2023$9,300-0.0%
2022$9,305-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft1,185DeedBook 9227, Page 377Recorded8/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960