Skip to content

479 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block190
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,327
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
18%
Improvement Value:$79,800
82%
Total Assessment$97,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,416+1.3%
2024$10,282+0.8%
2023$10,202-0.0%
2022$10,207-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,327DeedBook 9329, Page 891NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/2/2018

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 9329, Page 391

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,327DeedBook 7751, Page 228Recorded12/10/2005

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft2,327DeedBook 6041, Page 46Recorded9/5/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920