Skip to content

389 Elm St

Kearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block209
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,346
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
28%
Improvement Value:$68,700
72%
Total Assessment$94,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159+1.3%
2024$10,028+0.8%
2023$9,950-0.0%
2022$9,955-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,346DeedBook 9550, Page 135NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915