Skip to content

470 Forest St(Unit C112)Kearny, NJ 07032

Built 1988

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Aug 27, 1990

Property Information

Block192
Lot2
QualifierC112
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM37

Building Details

Building Class37
DescriptionC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$47,200
76%
Total Assessment$62,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659+1.3%
2024$6,573+0.8%
2023$6,522-0.0%
2022$6,525-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4325, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1988