Skip to content

445-453 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$3,950,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block192
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM37

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage28,061
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,900
45%
Improvement Value:$174,900
55%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,235+1.3%
2024$33,793-19.4%
2023$41,940+25.0%
2022$33,547-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$3,950,000

From:

To:

Sq Ft28,061DeedBook 9873, Page 516Recorded1/17/2025

Property Sale

Sale
$2,800,000

From:

To:

DeedBook 9208, Page 726Recorded6/14/2017

Property Sale

Sale
$44,696
DeedBook 3196, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1925