Skip to content

116-122 Midland Ave(Block 194 Lot 13)Kearny, NJ 07032

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block194
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class---
Description4SBR
Dwellings35
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
19%
Improvement Value:$515,000
81%
Total Assessment$635,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,977+1.3%
2024$67,100-9.2%
2023$73,919+18.0%
2022$62,667-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925