Skip to content

454 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block200
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
26%
Improvement Value:$48,500
74%
Total Assessment$65,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,772+1.3%
2024$6,682+0.8%
2023$6,628-0.0%
2022$6,631-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5158, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1905