Skip to content

408 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 8, 2011

Property Information

Block200
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM37

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
28%
Improvement Value:$44,800
72%
Total Assessment$61,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,626+1.3%
2024$6,541+0.8%
2023$6,490-0.0%
2022$6,493-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 8799, Page 387Recorded7/6/2011

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 7953, Page 116Recorded7/27/2006

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 7141, Page 280Recorded9/29/2003

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5607, Page 153

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4538, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1905