Skip to content

409 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Apr 27, 2001

Property Information

Block200
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page53

Building Details

Building Class45
Description2SB 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
18%
Improvement Value:$97,800
82%
Total Assessment$119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,825+1.3%
2024$12,659+0.8%
2023$12,561-0.0%
2022$12,567-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5829, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1925