Skip to content

405 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block199
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage884
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
25%
Improvement Value:$51,300
75%
Total Assessment$68,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,322+1.3%
2024$7,228+0.8%
2023$7,172-0.0%
2022$7,175-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 9209, Page 549NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 4725, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1905