Skip to content

11 Pine StKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 28, 2014

Property Information

Block201
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM37

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,700
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
38%
Improvement Value:$61,700
62%
Total Assessment$99,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,651+1.3%
2024$10,514+0.8%
2023$10,433-0.0%
2022$10,438-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8967, Page 891

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 8967, Page 891Recorded4/15/2014

Property Sale

Sale
$236,744

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 8704, Page 323NU CodeAffiliated entity (3)Recorded12/11/2009

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft26,624DeedBook 8592, Page 121Recorded8/20/2008

Property Built

Built

Year Built: 1890