Skip to content

228 Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block201
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM37

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,379
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
34%
Improvement Value:$74,700
66%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,043+1.3%
2024$11,888+0.8%
2023$11,796-0.0%
2022$11,801-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,379DeedBook 9012, Page 827NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/19/2014

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4645, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1890