Skip to content

32 E Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block204
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page56

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
23%
Improvement Value:$94,400
77%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,189+1.3%
2024$13,019+0.8%
2023$12,918-0.0%
2022$12,924+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 8160, Page 272Recorded3/20/2007

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 7111, Page 52Recorded8/14/2003

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 3082, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1969