Skip to content

43 E Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1970

Last Sale Date
Oct 31, 2069

Property Information

Block204
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page56

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
24%
Improvement Value:$91,300
76%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,607+1.3%
2024$12,441+0.8%
2023$12,342-0.0%
2022$12,348-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970