Skip to content

83 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1963

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 29, 1979

Property Information

Block99
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,998
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
43%
Improvement Value:$68,900
57%
Total Assessment$121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,007+4.0%
2024$12,511+0.8%
2023$12,414-0.0%
2022$12,420-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3280, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1963