Skip to content

37 E Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1970

Last Sale Date
Mar 14, 2069

Property Information

Block204
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page56

Building Details

Building Class45
Description2SFR BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,240
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
23%
Improvement Value:$96,900
77%
Total Assessment$125,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,456+1.3%
2024$13,283+0.8%
2023$13,180-0.0%
2022$13,186-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$364,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 9105, Page 358Recorded3/10/2016

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 9018, Page 652NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1970